Technology

Apple Uydu Yeteneklerini Acil Durum SOS’inin Ötesine Taşıyabilir; Yeni Patent Video Akışı ve Aramanın İpuçlarını Veriyor

Apple, uydu üzerinden Acil SOS özelliğini geçtiğimiz günlerde Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’taki iPhone kullanıcılarına da sundu.

Apple, yeni uydu tabanlı acil SOS özelliğini iPhone 14 serisinin Eylül ayındaki lansmanı sırasında ortaya çıkarmış ve Kasım ayında ABD ve Kanada’daki en yeni telefonlarında kullanıma sunmuştu. Haberlere göre, o zamandan bu yana uydu üzerinden Acil SOS özelliği zor durumdaki insanlara yardımcı oldu. Salı günü Apple tarafından alınan yeni bir patent, şirketin gelecekte daha da fazla uydu destekli özellik sunabileceğini gösteriyor. Bir rapora göre, patent acil SOS hizmetinin “çok ötesine” geçiyor ve uydu özelliği video akışı, telefon görüşmeleri ve daha fazlasını kapsayabilir.

Patently Apple tarafından yayınlanan bir rapora göre, teknoloji devinin yeni patenti, uydu iletişimi ile ilgili olarak, video akışı, arama ve televizyon verileri de dahil olmak üzere gelecekte sunulacak hizmetlere işaret ediyor. Apple, “İletişim Terminali” başlıklı yeni patentini 13 Aralık’ta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden aldı.

Raporda patentin “28 numaralı alıcı-vericiler ve 30 numaralı anten radyatörleri tarafından iletilen uydu iletişim verileri medya verilerini (örneğin, video akışı, televizyon verileri, uydu radyo verileri, vb.), ses verilerini (örneğin, telefon ses verileri), internet verilerini ve/veya istenen diğer verileri içerebilir” dediği aktarıldı. Raporda ayrıca patentin Apple’ın uydu üzerinden Acil SOS özelliği üzerinde çalışan mucitlerden bazılarını listelediği belirtildi.

Cupertino, Kaliforniya merkezli teknoloji devinin uydu teknolojisi kısa bir süre önce İngiltere, Almanya, Fransa ve İrlanda’daki iPhone 14 modellerinde etkinleştirildi. Hizmet ABD ve Kanada’da halihazırda aktif durumda.

Mevcut haliyle yalnızca metin tabanlı olan özellik, kullanıcıların acil durumlarda hücresel ve Wi-Fi ağının olmadığı durumlarda acil servislerle iletişime geçmesine olanak tanıyor. Hizmet ayrıca kullanıcıların iPhone’larındaki Find My uygulaması aracılığıyla uydu üzerinden konumlarını paylaşmalarına da olanak tanıyor. Uydu üzerinden Acil SOS özelliği ilk iki yıl için ücretsiz. Daha bu ay, iPhone 14’teki uydu SOS özelliği Alaska’da mahsur kalan bir adamın imdadına yetişti.

Technology

Netflix’ten kullanıcıları üzecek haber: Parola paylaşımına son!

Netflix’e, hesap veya parola paylaşımı yoluyla erişim tarih oluyor. 2023 yılının başından itibaren hesap veya parola paylaşımına son vereceğini duyuran Netflix, aynı Netflix hesabında oturum açmış cihazların hesap sahibiyle aynı evde yaşayıp, yaşamadığını IP adresi üzerinden tespit edecek. Aynı evde yaşamayan kişilerden, ekstra ödeme talep edilecek.

Online dizi ve film izleme platformu Netflix, 2022 yılının 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu yılın 3. çeyreğinde 7.9 milyar dolar gelir elde eden şirketin, yılın ilk 9 ayındaki toplam geliri ise 23.7 milyar dolar oldu. Netflix’in 3. çeyrekteki net kârı ise beklentilere paralel olarak 1.4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

2.4 MİLYON YENİ ABONE KAZANDI

2022 yılının 3. çeyreğinde 2.4 milyon yeni abone kazanan Netflix’in toplam abone sayısı 223 milyona ulaştı. 2021 yılının 3. çeyreğinde 213.5 milyon olan platformun toplam abone sayısı 2022 yılının 2. çeyreğinde ise 220.6 milyon seviyesindeydi.

2023 BAŞINDAN İTİBAREN HESAP PAYLAŞIMI SONA ERİYOR

Netflix’in paylaştığı finansal ve operasyonel sonuçlarla birlikte kullanıcıları asıl üzen haber ise hesap paylaşımı ile ilgili alınan resmi karar ile geldi.

Buna göre Netflix’te 2023 yılının başından itibaren hesap veya parola paylaşımına son verilecek. Şirket, 2023 yılının başında ortak hesap kullanımı için adımlar atmaya başlayacak.

ALT HESAP/EKSTRA ÜYEDEN EKSTRA ÜCRET

Bu doğrultuda hesap paylaşımı yapan kişilerden, Netflix içeriklerini izlemeye devam edebilmeleri için normal üyelik ücretlerinden daha düşük de olsa ek ücret istenecek. Bunun için artık “alt hesap” veya “ekstra üye” seöenekleri devreye alınacak.

Aynı Netflix hesabında oturum açmış cihazların aynı evden kullanılıp kullanılmadığı, cihazların IP adresi, cihaz kimliği ve hesap etkinliği gibi bilgiler kullanılarak tespit edilecek.

İŞTE O AÇIKLAMA

Netflix’in 3. çeyrek sonuçları ile birlikte yatırımcılarına yönelik olarak konuyla ilgili yaptığı bildirim şu şekilde:
“Hesap paylaşımından para kazanmak için iyi düşünülmüş bir yaklaşım geliştirdik ve bunu 2023’ün başlarından itibaren daha geniş bir alana yaymaya başlayacağız. Hesap paylaşanlara, Netflix profillerini kendi hesaplarına aktarma ve paylaşanlara aileleri veya arkadaşları için ödeme yapmak istiyorlarsa cihazlarını daha kolay yönetme ve alt hesaplar (“ekstra üye”) oluşturma için olanak sunacağız. Daha düşük fiyatlı reklam destekli planımızın olduğu ülkelerde, hesap paylaşanlar için profil transfer seçeneğinin özellikle popüler olmasını bekliyoruz.”

Technology

NASA’nın DART uzay aracı tarafından vurulan asteroit 10 bin km uzunluğunda bir enkaz bıraktı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracı, geçen hafta Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki asteroidi vurdu. Saatte 23 kilometre hızla vurulan asteroit arkasında 10 bin kilometreyi aşan bir enkaz izi bıraktı. Kuyruklu yıldız benzeri enkaz izinin görüntüleri Şili’deki bir teleskop tarafından paylaşıldı.

Geçen hafta, NASA’nın DART adlı uzay aracının Dimorphos asteroidine başarılı bir şekilde çarpmasıyla tarihte bir ilk gerçekleşti. Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzakta gerçekleşen kasıtlı çarpışma, insanlığın ilk asteroit saptırma girişimi oldu. Asteroidin ardında bıraktığı enkaz Şili’deki Güney Astrofizik Araştırma Teleskobu’nu tarafından çarpışmadan iki gün sonra çekildi. Uzmanlar, 10 bin kilometreden daha uzun olan izin dağılmasının uzun süreceğini açıkladı.

Gözleme katılan bir astronom olan Teddy Kareta, “Etkiyi takip eden günlerde sonucun yapısını ve kapsamını ne kadar net bir şekilde yakalayabildiğimiz şaşırtıcı” dedi. ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan Michael Knight ise enkaz izinin önümüzdeki haftalarda ve aylardada izleneceğini söyledi. DART uzay aracı, otonom konumda kilitlendiği çift asteroidin Dimorphos isimli küçük olan (yaklaşık 170 metre çapındaki) parçasını, yörüngesinden saptırmak için yaklaşık saatte 23 bin kilometre hızla itti.

Gelecekteki potansiyel tehdit oluşturabilecek gök cisimlerini önlemek için ilk defa gerçekleştirilen deneme amaçlı çarpışma, DART’ın üzerine yerleştirilen kamera ile Hubble, Webb ve Lucy teleskopları tarafından da kayda alındı. Çarpışmayı canlı takip edenler, görüntüleri yaklaşık 45 saniye gecikmeli olarak seyredebildi.