Technology

macOS Sonoma’nın bazı özellikleri Intel işlemcili Mac’lere gelmeyecek!

Apple, son günlerde yeni bir Mac işletim sistemi olan macOS Sonoma’yı duyurdu. macOS 14’ün getirdiği yenilikler arasında bazıları Intel işlemcili modellerde kullanılamayacak. İşte bu özellikler:

Bu hafta Apple, Mac işletim sisteminin en son sürümü olan macOS 14 Sonoma’yı tanıttı. Yeni macOS sürümü, birçok yeni özellik sunuyor, ancak hepsi Intel tabanlı Mac’ler için geçerli olmayacak. Apple’ın Sonoma özellikleri sayfasına göre, Apple silicon çipli Mac’ler için özel olarak tasarlanmış bazı yenilikler bulunuyor:

1. Sunan Kişi Katmanı: Paylaşılan içeriğin üstünde sunumu yapan kişiyi gösteren bir özellik.

2. Oyun Modu: Arka plandaki görevleri sınırlayarak oyun oynarken CPU ve GPU performansına öncelik veren bir mod.

3. Yeni Ekran Paylaşımı Modu: Ekran Paylaşımı uygulamasında yüksek performans modu sunan bir güncelleme.

4. Made for iPhone (MFi) İşitme Cihazı Eşleştirme: Apple silicon Mac’ler ile doğrudan MFi işitme cihazlarını eşleştirme imkanı.

5. Siri Çağırma: Hey Siri yerine sadece “Siri” diyerek asistanı çağırma özelliği.

Apple, bu özelliklerin neden Intel işlemcili Mac’lerde kullanılamayacağını açıklamadı, ancak performansla ilgili konular ve Apple silicon Mac’lerde bulunan Neural Engine adlı makine öğrenimi işlemcisi gibi faktörler, bazı özelliklerin sadece Apple silicon tabanlı Mac’lerde kullanılmasını gerektirebilir. Intel işlemcili Mac’ler 2020 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Apple silicon Mac’ler giderek yaygınlaştı. Bu hafta tanıtılan M2 Ultra işlemcili yeni Mac Pro ile birlikte Intel işlemcili Mac’lerin tamamen piyasadan kalktığını görmekteyiz.

macOS Sonoma beta sürümü ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Aynı şekilde, iOS 17 ve watchOS 10 gibi macOS Sonoma geliştirici betaları da etkinlikten sonra indirilmeye açıldı. Apple, bu yıl geliştirici beta sürümlerini ücretsiz hale getirdi. macOS 14 Sonoma beta sürümünü yüklemek için sadece Apple Geliştirici hesabına giriş yapmak yeterli olacaktır.